DeciderTV

Making your TV viewing decisions easy

Contenders For 2014 Most Outstanding Logie Awards Revealed

NewsKevin Perry
Most Outstanding Actress Nominee Asher Keddie image - AdelaideNow

Most Outstanding Actress Nominee Asher Keddie
image - AdelaideNow

TV Week Magazine has revealed the nominees in the Most Outstanding Logie award categories.

The Most Outstanding categories are voted upon by industry insiders within the TV industry. The Nominees for the public voted Most Popular categories will be announced later today.

The ABC has once again dominated the Most Outstanding categories with 22 nominations. Foxtel and SBS have also performed well.

In the key Silver Award catergories Asher Keddie, Claudia Karvan and Kat Stewart will contend for Most Outstanding Actress while Chris Lilley, Lachy Hulme and David Wenham will contend for Most Outstanding Actor.

Winners of the 56th Annual TV Week Logie Awards will be announced on Sunday, April 27
 

Outstanding Drama Series

A Place To Call Home (Channel Seven)
Offspring (Network Ten)
Redfern Now (ABC1)
The Time of Our Lives (ABC1)
Wentworth (Foxtel/ SoHo)

Outstanding Miniseries or Telemovie

An Accidental Soldier (ABC1)
Better Man (SBS ONE)
Paper Giants: Magazine Wars (ABC1)
Power Games: The Packer-Murdoch Story (Nine Network)
Top of the Lake (Foxtel/UKTV)

Outstanding Actor

Chris Lilley (Ja'mie: Private School Girl, ABC1)
Craig McLachlan (The Doctor Blake Mysteries, ABC1)
David Wenham (Better Man, SBS ONE)
Kirk Page (Redfern Now, ABC1)
Lachy Hulme (Power Games: The Packer-Murdoch Story, Nine Network)

Outstanding Actress

Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
Claudia Karvan (The Time of Our Lives, ABC1)
Danielle Cormack (Wentworth, Foxtel/ SoHo)
Kat Stewart (Offspring, Network Ten)
Mandy McElhinney (Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)

Outstanding Light Entertainment Program

The Voice Australia (Nine Network)
Housos (SBS ONE)
It's A Date (ABC1)
Please Like Me (ABC2)
Upper Middle Bogan (ABC1)

Outstanding News Coverage

Crisis in Cairo – Brett Mason (World News Australia, SBS ONE)
"Missing the boat" Jaymes Diaz Interview (Ten Eyewitness News, Network Ten)
Leadership Spill (Foxtel/ SKY NEWS)
NSW Bushfires (Nine News, Nine Network)
The Dark Side of the Force (Seven News, Channel Seven)

Outstanding Public Affairs Report

A Gracious Gift (Four Corners, ABC1)
Drugs in Sport – Stephen Dank (7.30, ABC1)
Manus Island (Dateline, SBS ONE)
Prime Suspect (Sunday Night, Channel Seven)
Prisoner X – The Australian Connection (Foreign Correspondent, ABC1)

Outstanding Factual Program

Desert War (ABC1)
Dirty Business (SBS ONE)
Jabbed (SBS ONE)
Kings Cross ER: St Vincent's Hospital (Foxtel/Crime & Investigation Network)
2013 Emirates Melbourne Cup Carnival (Channel Seven)
The Ashes Cricket – Australia v England (Nine Network)
Redesign My Brain (ABC1)

Outstanding Sports Coverage

2013 NRL Grand Final (Nine Network)
2013 Toyota AFL Grand Final (Channel Seven)
Tour de France (SBS ONE)

Outstanding Children's Program

Play Along With Sam (Foxtel/Nick Jr)
Dance Academy (ABC3)
Move It Mob Style (NITV)
Nowhere Boys (ABC3)
Play School (ABC4Kids)

Graham Kennedy Award for Most Outstanding Newcomer

Anna Bamford (Wonderland, Network Ten)
Caren Pistorius (Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)
Meyne Wyatt (Redfern Now, ABC1)
Shareena Clanton (Wentworth, Foxtel/SoHo)
Remy Hii (Better Man, SBS ONE)

Comments