DeciderTV

Making your TV viewing decisions easy

All the winners from the 60th TV Week Logie Awards

NewsSteve Molk

As this post publishes the last of the celebs are walking the red carpet into The Star Gold Coast for the 60th TV WEEK LOGIE AWARDS. There's an air of expectation as to who will win, who will offer a thin-lipped smile as a loser, and who will find themselves sleeping on the beach tonight. #TVWeekSchoolies


There's lots to expect with the now usual monologue from Hughesy, that guy from the Voice singing with Kelly Rowland, and a mish-mash of presenter pairings (some that will be great and some that will not be - spectacularly so).

Tony Martin absolutely smashed it in his first run (of hopefully many) as the voiceover artist announcing the presenters and winners. Most Valuable Player without question.

Bert Newton presented the Graham Kennedy award for Most Popular New Talent, causing controversy in his acceptance speech over some comments about his former workmate and friend. Winner Dilruk Jayasinha delivered possibly the best speech of the night, opening with "It's OK, I don't know who I am either".

60 Minutes was inducted into the Hall Of Fame, with a lengthy montage of reports and interviews with the original EP Gerald Stone and original four reporters: Ian Leslie, George Negus, Ray Martin and Jana Wendt, with the first lady of Nine's Current Affairs program introducing the honour.

Gold Logie winner acknowledged the role that Family Feud landing on his plate really helped him out of an emotional hole, and the craziness of the industry that it ends shortly. He paid tribute to his parents, Pam Barnes (Feud EP), and his wife Chezzi for her unending support.

 

I've indicated my tips with *** and the winners in bold italics. Drop a comment below with who you want to win (or your comments about the event itself).


TV WEEK GOLD LOGIE – MOST POPULAR PERSONALITY ON AUSTRALIAN TV

  • ***Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)
  • Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia, 
    Foxtel – Lifestyle)
  • Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten)
  • Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)
  • Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)

 

MOST POPULAR ACTOR

  • Aaron Jeffery (Underbelly Files: Chopper, Nine Network)
  • Erik Thomson (800 Words, Channel Seven)
  • Luke McGregor (Rosehaven, ABC)
  • Ray Meagher (Home And Away, Channel Seven)
  • ***Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)

 

MOST POPULAR ACTRESS

  • Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
  • ***Celia Pacquola (Rosehaven/Utopia, ABC)
  • Deborah Mailman (Cleverman, ABC)
  • Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)
  • Julia Morris (House Husbands, Nine Network)

 

MOST POPULAR PRESENTER

  • Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)
  • ***Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia, 
    Foxtel – Lifestyle)
  • Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
  • Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten)
  • Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)

 

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST POPULAR NEW TALENT

  • ***Dilruk Jayasinha (CRAM!, Network Ten; Utopia, ABC)
  • Matty Johnson (The Living Room, Network Ten)
  • Sam Frost (Home And Away, Channel Seven)
  • Sophia Forrest (Love Child, Nine Network)
  • Sophie Dillman (Home And Away, Channel Seven)

 

MOST POPULAR DRAMA PROGRAM

  • ***Doctor Doctor (Nine Network)
  • Home And Away (Channel Seven)
  • Love Child (Nine Network)
  • Offspring (Network Ten)
  • Wentworth (Foxtel – Showcase)

 

MOST POPULAR ENTERTAINMENT PROGRAM

  • Anh’s Brush With Fame (ABC)
  • Family Feud (Network Ten)
  • ***Gogglebox Australia (Foxtel/Network Ten)
  • Hard Quiz (ABC)
  • The Project (Network Ten)

 

MOST POPULAR COMEDY PROGRAM

  • ***Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
  • Here Come The Habibs (Nine Network)
  • Hughesy, We Have A Problem (Network Ten)
  • Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
  • True Story With Hamish & Andy (Nine Network)

 

MOST POPULAR REALITY PROGRAM

  • I’m A Celebrity...Get Me Out Of Here! (Network Ten)
  • ***Married At First Sight (Nine Network)
  • My Kitchen Rules (Channel Seven)
  • The Block (Nine Network)
  • Travel Guides (Nine Network)

 

MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM

  • Better Homes And Gardens (Channel Seven)
  • Gardening Australia (ABC)
  • Selling Houses Australia (Foxtel – Lifestyle)
  • The Checkout (ABC)
  • ***The Living Room (Network Ten)

 

MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES

  • A Place To Call Home (Foxtel – Showcase)
  • Doctor Doctor (Nine Network)
  • ***Harrow (ABC)
  • Top Of The Lake: China Girl (Foxtel – BBC First)
  • Wentworth (Foxtel – Showcase)

 

MOST OUTSTANDING MINISERIES OR TELEMOVIE

  • Romper Stomper (Stan)
  • ***Safe Harbour (SBS)
  • Seven Types Of Ambiguity (ABC)
  • Underbelly Files: Chopper (Nine Network)
  • Wake In Fright (Network Ten)

 

MOST OUTSTANDING ACTOR

  • ***Damon Herriman (Lance Gowland, Riot, ABC)
  • Ewen Leslie (Ryan Gallagher, Safe Harbour, SBS)
  • Hugo Weaving (Alex Klima, Seven Types Of Ambiguity, ABC)
  • Lachy Hulme (Blake Farron, Romper Stomper, Stan)
  • Rodger Corser (Hugh Knight, Doctor Doctor, Nine Network)

 

MOST OUTSTANDING ACTRESS

  • Elisabeth Moss (Robin Griffin, Top Of The Lake: China Girl, Foxtel – BBC First)
  • Kate Atkinson (Vera Bennett, Wentworth, Foxtel – Showcase)
  • Kate Box (Marg McCann, Riot, ABC)
  • ***Leeanna Walsman (Bree Gallagher, Safe Harbour, SBS)
  • Pamela Rabe (Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel – Showcase)

 

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

  • Aaron Pedersen (Frank Gibbs, A Place To Call Home, Foxtel – Showcase)
  • Alex Dimitriades (Doc Tydon, Wake In Fright, Network Ten)
  • ***Anthony Hayes (Mitch, Seven Types Of Ambiguity, ABC)
  • David Wenham (Jago Zoric, Romper Stomper, Stan)
  • Hazem Shammas (Ismail Al-Bayati, Safe Harbour, SBS)


MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS

  • ***Celia Ireland (Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel – Showcase)
  • Elsa Cocquerel (Michelle, Wolf Creek, Stan)
  • Jacqueline McKenzie (Helen Korczak, Safe Harbour, SBS; Gabe Jordan, Romper Stomper, Stan)
  • Jenni Baird (Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel – Showcase)
  • Nicole Chamoun (Zahra Al-Bayati, Safe Harbour, SBS)

 

MOST OUTSTANDING CHILDREN'S PROGRAM

  • Crash The Bash (Foxtel – Nickelodeon)
  • Get Arty (Channel Seven)
  • Grace Beside Me (NITV)
  • Little J & Big Cuz (NITV)
  • ***Mustangs FC (ABC ME)
     

MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE

  • ***2017 AFL Grand Final (Channel Seven)
  • 2017 Australian Open Men’s Final (Channel Seven)
  • Bathurst 1000 (Network Ten)
  • Jeff Horn v Manny Pacquiao (Foxtel – MAIN EVENT)
  • The 2017/2018 Ashes (Nine Network)

 

MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE OR PUBLIC AFFAIRS REPORT

  • ***“Don Burke Special” (A Current Affair, Nine Network)
  • “Escape From Salt Creek” (60 Minutes, Nine Network)
  • “Haiti Uncovered” (Sunday Night, Channel Seven)
  • “Pumped” (Four Corners, ABC)
  • “The Siege” (Four Corners, ABC)

 

MOST OUTSTANDING FACTUAL OR DOCUMENTARY PROGRAM

  • Michael Hutchence: The Last Rockstar (Channel Seven)
  • Struggle Street (SBS)
  • The Queen & Zak Grieve (Foxtel – Crime + Investigation)
  • War On Waste (ABC)
  • ***You Can’t Ask That (ABC)
More From DeciderTV
RELATED